Spoznáte poškodený meniskus?

Spoznáte poškodený meniskus?

Meniskus: Úlohou menisku je tlmiť nárazy v kĺbe počas chôdze a tiež pomáhať stabilizovať koleno. Navyše menisky zabraňujú poškodzovaniu kĺbovej chrupavky.

Pochopiteľne, ak je meniskus zranený, už nemôže vykonávať svoju plnú funkciu. S poškodeným meniskom súvisia obmedzenia pri každodennom pohybe vrátane vyššieho rizika opotrebenia kolenného kĺbu (artróza). Preto buďte pozorní.

AKÉ SÚ PRÍZNAKY POŠKODENÉHO MENISKU?

Pacienti s poškodeným meniskom zvyčajne nemajú dennodenné problémy s bežným pohybom alebo chôdzou v priamom smere. Najviac sa sťažujú na bolesti spojené so vstávaním, zostupovaním zo schodov prípadne s otáčaním.

Dve hlavné kategórie problémov s meniskom delíme na:

  • degeneratívne poškodenia,
  • akútne poškodenia menisku.

DEGENERATÍVNE POŠKODENIE MENISKU

Degeneratívne trhliny na menisku sa vyskytujú v tkanivách menisku. Najčastejšie sú tieto tkanivá roztrhané resp. opotrebované z dlhodobého používania. Ľudia s degeneratívnymi meniskami môžu mať počas roka bolesti, ktoré potláčajú pomocou kolenných ortéz. Ortézy poskytnú potrebnú podporu a ochranu pred zhoršovaním.

AKÚTNE POŠKODENIE MENISKU

Na druhej strane akútne poškodenie menisku je prudké a silné. Pacienti pociťujú bolesti a ťažkosti takmer pri každej činnosti. Zlý stav menisku sa prejavuje sústavným problémom s pohybom.

Situácia môže byť až tak neznesiteľná, že jediné riešenie ako dosiahnuť zlepšenie stavu menisku je možné iba operáciou alebo sústavnou fixáciou kolena. Iba tak sa môžu osoby s poškodeným meniskom vrátiť späť do aktívneho každodenného života.

ČO SA STANE S MENISKOM PRI ÚRAZE?

Úraz menisku, teda akútne poškodenie, spočíva v kombinácii rotačnej a tlakovej sily. Čiže stačí zakopnutie či zachytenie dolnej končatiny s následným pootočením kolena a úraz menisku môže byť aktuálny aj pre vás. Časté je aj poškodenie kvôli natrhnutiu menisku pri náraze.

Následnými príznakmi takýchto úrazov menisku je opuch kolena sprevádzaný bolesťou najmä v podrepe a blok kolena (nemožnosť hýbať kolenom v určitom uhle). Obmedzenie hybnosti a opuch kolena trvá niekoľko dní. Zlepšenie môžete urýchliť s vhodnou starostlivosťou (výživa, bylinkový obklad). Následne sa po niekoľkých dňoch tieto príznaky zmierňujú.

Pri bolesti obmedzujúcej pohyb, alebo pri príznakoch, ktoré neustupujú, je na mieste vyhľadať lekára. Prečo? Pretože pri poškodení menisku s odtrhnutím úlomkov môže pri neliečenom stavedôjsť až k degenerácii a nezvratnému poškodeniu ostatných častí kolenného kĺbu.

ŠPORTUJETE? PREDCHÁDZAJTE POŠKODENIU MENISKU. AKO?

  • Nezanedbávajte rozcvičku pred športovým výkonom.
  • Neustále pracujte na rozvíjaní sily, rovnováhy, koordinácie a flexibility.
  • Pri zvyšovaní intenzity a trvania tréningu myslíte na svoj meniskus a celé koleno. Choďte na to postupne.
  • Dodávajte telu optimálnu skladbu živín na kĺby, šľachy a svaly.
  • Umožnite svojmu telu adekvátnu regeneráciu medzi tréningami.
  • Myslíte na vhodné športové vybavenie, hlavne pri výbere tenisiek. Dobrá obuv pomáha udržiavať nohu stabilnú, tlmí nárazy, chráni meniskus a prispieva k opore kolien a chodidla počas behu alebo chôdze.
  • Pite dostatok vody pred, počas a po výkone.
  • Vyhýbajte sa aktivitám spôsobujúcim bolesť menisku.

Pavol

Záujem a starosť o seba a o iných ma naučili hľadieť na zdravie inak - s úctou a primeranou vážnosťou. V prírodnej medicíne (hlavne v bylinkárstve - štúdiu a použití liečivých rastlín) som našiel múdrosť, s akou sa dá hľadieť na prírodu a bohatstvo jej darov.
Pavol

Written by Pavol View all posts by this author →

Záujem a starosť o seba a o iných ma naučili hľadieť na zdravie inak - s úctou a primeranou vážnosťou. V prírodnej medicíne (hlavne v bylinkárstve - štúdiu a použití liečivých rastlín) som našiel múdrosť, s akou sa dá hľadieť na prírodu a bohatstvo jej darov.