Zdravotné riziká zimného obdobia alebo ako sa hrozbám zimy vyhnúť

Zdravotné riziká zimného obdobia alebo ako sa hrozbám zimy vyhnúť

S postupným poklesom denných aj nočných teplôt sa mení aj naša fyziopsychická výkonnosť a senzitivita. Mnohé na človeku nezávislé prírodné javy a zákonitosti, počnúc spomínaným ochladením, skrátením dňa až po úbytok slnečného žiarenia, ho vystavujú nevyhnutnosti vedome či nevedome zmeniť rytmus každodennosti.

V dnešnom svete nie je tento prechod z letného do jesenného a následne do zimného spôsobu fungovania až taký dramatický, ako bol v minulosti. Človek pracujúci v priemysle či službách nepociťuje zmeny v počasí tak nástojčivo ako ten, ktorého obživou je lov a zber, prípadne poľnohospodárstvo. Presun ťažiska z poľnohospodárstva na spomínanú priemyselnú výrobu a v súčasnosti do rôznych druhov služieb, tak do značnej miery odbremenil človeka a proces produkcie od vrtochov počasia.

No i tak sme na prírodných zákonitostiach, napriek všetkému pokroku, stále závislí. Viac ako zrejmé je to v oblasti zdravia a zdravotnej starostlivosti. Lekári veľmi dobre poznajú sezónne ťažkosti, chrípkové epidémie na prelome jesene a zimy a zároveň iné riziká, ktorým je telo v zimnom období vystavené. Tu si predstavíme niekoľko zdravotných ťažkostí, ktoré viac ako inokedy, číhajú na človeka práve v zime.

Autor: Keck Medicine of USC | How To Prevent Arthritis Pain, When It’s Cold | Keck Medicine of USC

Artritída, artróza

Mnohí z tých, ktorým bola diagnostikovaná nejaká forma artritídy či artróza, sa sťažujú na to, že bolestí kĺbov sa v zimnom období podstatne zhoršujú. Hovoria o intenzívnejšej bolesti a pocitoch stuhnutých kĺbov. Vedcom dodnes nie je jasné, aký vzťah je medzi chladným počasím a bolesťou kĺbov. Avšak hlasy toľkých pacientov nemožno umlčať a budúce generácie vedcov určite obrátia svoju pozornosť na riešenie tejto záhady.

Zatiaľ má človek trpiaci bolesťami na výber niekoľko možností ako ju zmierniť. Niektorí môžu ísť najpopulárnejšou, aj keď pravdepodobne, nie najzdravšou cestou užívania syntetických liekov. Iní, ktorým je bližšia alternatívna cesta k riešeniu zdravotných ťažkostí, môžu vyberať z celého radu čisto prírodných produktov, mastí, krémov, balzamov, výživových doplnkov atď. Napríklad od nás, od HillVital!!

Astma

Pokles teplôt môže znamenať riziko pre pacientov trpiacich astmou. Zvyčajne sa hovorí o tzv. zimnej astme. Chladné zimné počasie vonku môže zapríčiniť astmatické podráždenie, no nebezpečenstvo hrozí aj doma. Práve tu sa častokrát nachádzajú alergény, akými sú prach, plesne či srsť, chumáče chlpov domácich miláčikov.

Na zníženie rizík astmatického záchvatu je potrebné vyhýbať sa spomínaným  stimulom a spúšťačom alergii. Navrhujeme vyhýbať sa chladu, skontrolovať a upratať bydlisko tak, aby sa tam nenachádzali prach, plesne alebo napr. roztoče v oblečení či posteľnej bielizni. Týmito jednoduchými krokmi môžete zabrániť pomerne vážnym zdravotným ťažkostiam.

Autor: www.todayifoundout.com | Why Does Hypothermia Help People Survive in Some Situations?

Hypothermia (podchladenie)

Hypotermia, alebo inak podchladenie, je veľkou hrozbou pre ľudský organizmus v zimnom období. Dlhodobé vystavenie chladu a mrazu či niekoľkominútové ponorenie do ľadovej vody môže mať fatálne následky. Pokles teploty pod určitú hranicu vedie ku zmenám fungovania metabolizmu a organizmu ako celku. Teoreticky je možné odstupňovať zmeny, ktoré nastávajú, keď telesná teplota klesne pod určitú hranicu stupňov Celzia (od straty vedomia, omrzlín, bradykardie, až k smrti).

Ľudia vo vyššom veku a deti sú na zmeny telesnej teploty citlivejšie, je preto dobre dohliadať na ich vhodné oblečenie a dĺžku trvania pobytu vonku. Je nutné dohliadať na to, aby ich oblečenie bolo teplé a suché.

Infarkt

V zimnom období stúpa počet infarktov. Príčinou toho je fakt, že už len malý pokles teploty ovzdušia spôsobuje zúženie ciev. Ako postupne starneme, stáva sa čoraz komplikovanejším udržať si stalú telesnú teplotu, nie je jednoduché korigovať zmeny telesnej teploty.

Aby sme minimalizovali riziká srdcovo-cievneho kolapsu je potrebné udržiavať si stálu telesnú teplotu. Je vhodné obmedziť dĺžku telesných aktivít vonku, v prípade nutnosti zotrvávania pri práci v chlade je potrebné robiť si pravidelné prestávky. Nevyhnutné je zaradenie teplého oblečenia do svojho sezónneho šatníka, chrániť sa pred chladom nosením čiapky, šálu, rukavíc a pod.

Autor: www.bustle.com | A Common Cold Cure In Mice Is A Turning Point In Cold Research

Nachladnutie a chrípka

Tieto ťažkostí najčastejšie práve v zime zapĺňajú čakárne všeobecných lekárov. Vírus, ktorý je príčinou tohto ochorenia “obľubuje” chladné počasie, práve to sú ideálne podmienky pre jeho rapídnu replikáciu a napádanie dýchacích ciest. K jeho prenosu však napomáha aj fakt, že v chladnom počasí trávime viac času v interiéri, kde sa s ľahkosťou prenáša z človeka na človeka.

Na to, aby sme dokázali predchádzať týmto zdravotným ťažkostiam je potrebné prijať niekoľko základných opatrení. V prvom rade je nutné dodržiavať prísne hygienické návyky, pravidelné si umývať ruky. Týmto spôsobom eliminujeme jedno z najväčších rizík. Rovnako sa odporúča očkovanie a celková podpora imunitného systému prostredníctvom doplnenia zvýšeného objemu vitamínov a minerálov do jedálnička.

Omrzliny

Omrzliny sú veľmi nepríjemným a bolestivým javom, ktorý môže postihnúť končatiny v prípade, ak sú dlhodobo vystavené chladu a mrazu. Ide zväčša o poranenie povrchových tkanív, resp. kože. Tejto hrozbe je však pomerne jednoduché predchádzať, postačí teplé oblečenie, hrubé ponožky, rukavice, šál, čiapka… V prípade, že ste v chladnom, mrazivom počasí nútený stráviť dlhší čas vonku, odporúčame kontrolu, ubezpečenie sa o spravnej cirkulácií krvi v končatinách a tiež pohyb rúk a nôh, prešľapovanie na mieste, potľapkávanie rukami. V treskúcej zime takéto správanie nebude vyzerať bláznivo, naopak, veľmi racionálne.

Autor: MedStar Washington Hospital Center Blog Center View | MedStar Washington Hospital Center Blog Center View

Úrazy – podliatiny, vyvrtnutia, zlomeniny

Zimné obdobie patrí k sezónam, kedy je riziko úrazu a jeho pravdepodobnosť vyššia. Športové činnosti, ako sú lyžovanie, snowboarding, korčuľovanie, môžu vyzerať jednoducho, ak sa dívame na niekoho v týchto športoch zdatného. No pre začiatočníka, ktorý nie je pod dostatočným dohľadom, môžu viesť ku zraneniam.

No nielen šport je hrozbou, aj jednoduchá prechádzka či pobehnutie na autobus môže skončiť nešťastne. Na klzkom, zľadovatenom povrchu si pohyb vyžaduje pozornosť a opatrnosť, ktorú mu zvyčajne nemusíme toľko venovať. Riešenie tejto hrozby je jednoduché. Zvoľte si vhodnú obuv a buďte opatrní!

Pavol

Záujem a starosť o seba a o iných ma naučili hľadieť na zdravie inak - s úctou a primeranou vážnosťou. V prírodnej medicíne (hlavne v bylinkárstve - štúdiu a použití liečivých rastlín) som našiel múdrosť, s akou sa dá hľadieť na prírodu a bohatstvo jej darov.
Pavol

Written by Pavol View all posts by this author →

Záujem a starosť o seba a o iných ma naučili hľadieť na zdravie inak - s úctou a primeranou vážnosťou. V prírodnej medicíne (hlavne v bylinkárstve - štúdiu a použití liečivých rastlín) som našiel múdrosť, s akou sa dá hľadieť na prírodu a bohatstvo jej darov.