6 bylinných výťažkov na bolesť chrbta

6 bylinných výťažkov na bolesť chrbta

Farmaceutické preparáty nie sú jediným spôsobom terapie bolesti chrbta. Úľavu vám poskytnú aj telo nezaťažujúce prírodné látky v tej podobe, v akej nám ich dáva prírodná bylinná medicína.

Tradičná, rokmi overená medicína lieči rôzne problémy, medzi nimi aj bolesť chrbta ako jednu z najčastejšie sa vyskytujúcich typov bolestí. Bylinky schovávajú v sebe veľký potenciál. Väčšinou nemajú vedľajšie škodlivé účinky a k alergickým reakciám pri užití či aplikácií dochádza výnimočne.

V prípade, že vás trápia bolesti chrbtice, orientujte sa pri výbere správneho prostriedku na ich elimináciu, na tieto svetoznáme prírodné látky:

Kapsaicín – zložka chilli papričiek, je vynikajúca látka zmierňujúca bolesti chrbta. Má antioxidačné a analgetické vlastnosti. Priaznivo pôsobí na neuropatické bolesti, to znamená, na mravčenie, bodanie, tuhnutie chrbta či končatín. Rovnako pomáha prekrvovať nedokrvené oblasti. Bežne dostupné sú náplaste na chrbát alebo krémy, masti či balzamy proti bolesti chrbta.

Aloe vera – rastlina, ktorá je absolútnou klasikou v prírodnej liečbe. Zmierňuje bolestí chrbta a navyše pomáha pri rôznych iných zdravotných problémoch. Konzumujeme ju buď v podobe nápoja alebo šťavy. Neupravenú čerstvú rastlinu môžeme priamo nanášať a potierať ňou bolestivé miesta. Aloe vera je často zložkou rôznych masti, krémov, balzamov. Nič nepokazíte masážou. V každom prípade aloe vera nie je určená na priamu konzumáciu.

Boswellia

Nie veľmi známou alternatívou proti bolesti chrbta je boswellia, známa ako indické kadidlo, alebo len kadidlo. V našich zemepisných šírkach sa používala hlavne pri náboženských obradoch. Jej liečebné účinky však boli iným národom známe od pradávna. Boswellia pôsobí proti zápalom, znižuje bolesť a zmierňuje stuhnutosť svalov a kĺbov. Boswelliové kyseliny majú silné protizápalové a analgetické účinky.

Eukalyptus má neuveriteľne široký rozsah použitia. Pomáha aj pri bolestiach chrbta. Obsahuje látku tanín, ktorá zmierňuje zápaly a opuchy. Eukalyptus možno použiť aj na prírodnú liečbu prechladnutia alebo chrípky. Čerstvý eukalyptus umiestnite na miesto bolesti chrbta, bolesť by mala pomaly ustupovať a svaly sa uvoľňovať.

Kurkuma je mimoriadne obľúbený zdroj prírodnej liečby. Vyťažíte z nej najviac, ak ju budete konzumovať. Aplikácia na postihnuté miesta má podstatne slabšie účinky. Prášok získaný z koreňa kurkumy zmierňuje bolesti chrbta a kĺbov pri prejavoch artritídy. Aktívnou látkou, vďaka ktorej pôsobí proti bolesti chrbta, je kurkumín. Tá má protizápalové vlastnosti.

Prostriedok prírodnej liečby ľahko dostupný v strednej Európe predstavuje kôra vŕby bielej. Jej analgetické účinky sú známe od dávnych čias. Štandardne po nej siahajú aj tí, ktorých trápia bolesti chrbta. Účinnú úľavu dosiahnete pravidelným pitím čaju či  užívaním tabliet.

Čertov pazúr alebo diabolský pazúr

Je bylina pochádzajúca z južnej Afriky. Podľa posledných výsledkov vedeckých štúdií môže byť účinná pri liečbe artritídy a s ňou spojených bolestí chrbta. Upozorňujeme však, že  jej užívanie sa neodporúča tehotným ženám, ženám s problémom žlčníkových kameňov alebo tým, ktorých trápia žaludočné a črevné vredy.

Existuje mnoho krémov, náplastí, či čajov, ktoré obsahujú tieto bylinky a pomáhajú pri bolestiach chrbta. Je ešte veľa ďalších bylín poskytujúcich úľavu. Ostáva na vás, po akom produkte siahnete a ako zatočíte s bolesťou chrbta.

Pavol

Záujem a starosť o seba a o iných ma naučili hľadieť na zdravie inak - s úctou a primeranou vážnosťou. V prírodnej medicíne (hlavne v bylinkárstve - štúdiu a použití liečivých rastlín) som našiel múdrosť, s akou sa dá hľadieť na prírodu a bohatstvo jej darov.
Pavol

Written by Pavol View all posts by this author →

Záujem a starosť o seba a o iných ma naučili hľadieť na zdravie inak - s úctou a primeranou vážnosťou. V prírodnej medicíne (hlavne v bylinkárstve - štúdiu a použití liečivých rastlín) som našiel múdrosť, s akou sa dá hľadieť na prírodu a bohatstvo jej darov.