Bojujte s dnavými záchvatmi

Bojujte s dnavými záchvatmi

Nepríjemnú, silnú, akútnu a prudkú bolesť na kĺbe pozná každý, kto sa už stretol s dnavým záchvatom. Ak sa prebudíte v nočných hodinách na bolesť palca na nohe, ktorý sčervenal, opuchol a vyžaruje teplo, máte možnosť zoznámiť sa s dnavým záchvatom. Dnavý záchvat sa neprejavuje iba na prste, hoci je to veľmi časté. Objaviť sa môže aj na kĺboch, lakti, kolene, členku či zápästí.

Niektorí ľudia, trpiaci dnou  tvrdia, že dna dáva signály už hodinu alebo dve pred vzplanutím dnavého záchvatu. Pociťujú pálenie, svrbenie alebo stuhnutie v kĺbe. Rovnako bežný je výskyt dnavého záchvatu bez predchádzajúcich signálov. Prebudia sa v noci na veľmi silné bolesti, ktoré sú spájané s dnavým záchvatom.

ČO ROBIŤ, KEĎ DNAVÝ ZÁCHVAT ZNOVA ZAÚTOČÍ?

Bolesť dnavého záchvatu je ťažké premôcť. Väčšina záchvatov ustúpi po niekoľkých týždňoch sama a dokonca bez medikamentóznej liečby. Ako prežiť toto obdobie pomocou domácej liečby?

Ľad: 

Atakovať dnavý záchvat začnite s ľadom. Aplikácia na bolestivý kĺb, môže priniesť vytúženú úľavu od bolesti. Najjednoduchšie je zabaliť vrecko mrazeného hrášku do tkaniny a priložiť na bolestivú oblasť. 20 až 30 minút bude stačiť. Postup vykonajte niekoľkokrát denne.

Pitný režim: 

Pitie dostatočného množstva tekutín sa očakáva nielen počas dnavého záchvatu. Dna je spôsobená prítomnosťou kyseliny močovej v tele a jej správne vyplavovanie zabezpečíte pomocou pitného režimu. Zostať hydratovaný je nutné pre zachovanie normálnych hladín kyseliny močovej v tele. Navyše dostatok tekutín predchádza aj vzniku obličkových kameňov. Uprednostňujte pri dnavých záchvatoch čistú vodu a bylinkové čaje.

Úplný zákaz alkoholu: 

Na prvý pohľad môže pôsobiť konzumácia alkoholu na uvoľnenie bolesti dnavého záchvatu lákavo, ale v skutočnosti by to bol úplný prešľap. Alkohol zabraňuje vylučovaniu kyseliny močovej z tela. Navyše obsahuje puríny. Metabolizovanie purínov vytvára kyselinu močovú.

Chôdza:

Odborníci odporúčajú chodiť počas dnavého záchvatu. Pomôžte si paličkou. Chôdza môže pomôcť udržať tlak.

Prekrvte palec: 

Dnavý záchvat na nohe zmiernite tým, že nohu umiestnite na vyššiu úroveň ako je hrudník. Podloženie nohy vankúšmi môže znížiť opuch.

Ponožky na mieru:

Kontakt dnavého palca s čímkoľvek, môže priniesť silnú bolesť. Dnavý záchvat sa vyznačuje skutočne extrémnou bolesťou, preto používajte radšej iba vlastné “deravé ponožky”. Urobte si antidnavé ponožky odstránením jej špičky. Budete mať nohu v teple a palca zbavíte akéhokoľvek kontaktu s tkaninou, čím eliminujete bolesť dnavého záchvatu.

Prikrývka:

Počas dnavého záchvatu neprikrývajte bolestivý palec. Krutosť dnavého záchvatu by ste použitím prikrývky (kontakt palca s tkaninou) mohli ešte zvýšiť.

Uvoľnite sa:

Pokúste sa robiť všetko preto, aby ste nepodľahli stresu. Dnavý záchvat ako i celkovo dnu stres a napätie zhoršuje. Vyskúšajte čítať knihu, pozrieť si film alebo porozprávať sa s priateľmi. Každou uvoľnenou chvíľkou prispejete k upokojeniu dnavého záchvatu.

Správne jedzte: 

V žiadnom prípade nekonzumujte jedlá s vysokým obsahom purínov. Reč je o červenom mäse, vnútornostiach, údeninách a tučných jedlách. Nevhodnou stravou prispejete k tomu, aby dnavý záchvat odznieval ešte dlhšie a intenzívnejšie.

Používajte účinné maste:

Dobrou voľbou je bolestivé miesto natierať vysokoúčinnými masťami, ktoré pôsobia protizápalovo a zmierňujú bolesti. Kĺb, na ktorom sa prejavuje dnavý záchvat, získa úľavu.

Zavolajte svojmu lekárovi: 

Informovať vášho lekára o prebiehajúcom dnavom záchvate je garanciou odbornej pomoci. Symptómom dnavého záchvatu je aj mierna horúčka a zimnica. Vyššia teplota signalizuje infekciu. Lekár vám poradí ako rýchlo uvoľniť bolesť. Majte na pamäti, že počas prvých 24 hodín od vzplanutia bolestivého dnavého záchvatu, môžete ovplyvniť dĺžku a intenzitu priebehu. V prípade, že stanovená liečba nezaberá do týždňa, informujte svojho lekára.

Každý pacient trpiaci na dnu túži, aby medzi jednotlivými dnavými záchvatmi boli čo najdlhšie časové odstupy. Až 62 % pacientov zažije ďalší útok dny o viac ako rok. Dokonca niektorí nemajú dnavý záchvat v nasledujúcich 10 rokoch.

Ruženka

Denno-denne sa vŕtam v hľadaní odpovedí na otázky o zdraví. Nemyslím si, že je dôvod si to nechať pre seba 🙂 Preto sa so všetkými zaujímavosťami a informáciami delím v každom texte, v každom článku.
Ruženka

Written by Ruženka View all posts by this author →

Denno-denne sa vŕtam v hľadaní odpovedí na otázky o zdraví. Nemyslím si, že je dôvod si to nechať pre seba :) Preto sa so všetkými zaujímavosťami a informáciami delím v každom texte, v každom článku.