Príčiny bolesti hlavy

Príčiny bolesti hlavy

Väčšina populácie má s bolesťou hlavy skúsenosti. U niekoho ide o mimoriadny jav a niekto sa nevie bolesti hlavy zbaviť dlhodobo. Prudké a silné migrény dokážu vyradiť jednotlivca z bežného života.

Bolesť hlavy delíme do dvoch hlavných kategórií. Poznáme primárne a sekundárne bolesti hlavy. Primárne bolesti sú samostatné bolesti nesúvisiace so žiadnymi externými príčinami, ktoré možno pozorovať. Zároveň vznik bolesti nesúvisí so žiadnymi chorobami. Sekundárne bolesti vznikajú ako sprievodný jav iných zdravotných problémov alebo úrazov. Príčina sekundárnych bolestí tkvie v externom pôsobení.

POZNÁTE PRÍČINY BOLESTI HLAVY?

Pripravili sme si pre vás súbor najčastejších spúšťačov migrény, ktoré spôsobujú ľuďom skutočné starosti súvisiace priamo s bolesťou hlavy:

Svalové napätie: 

Väzbu medzi svalovým napätím a bolesťami hlavy spôsobuje šijové svalstvo. Nejde o bolesti štandardnej migrény. Prejavujú sa skôr ako tupé a tlakové. Sprievodným javom je prípadné nutkanie na vracanie alebo až odpadnutie. Ohrození sú ľudia, ktorí sú citlivejší a vnímavejší.  Dokážu podľahnúť stresu až vyhoreniu.

Syndróm krčnej chrbtice: 

Jednou z príčin nepríjemnej migrény môže byť syndróm krčnej chrbtice. Patálie s chrbticou si privolávame sami zlým sedením v práci alebo napríklad pred televíziou. Syndróm krčnej chrbtice sa nemusí zastaviť iba bolesťou hlavy. Je štandardné, že sa pridružia bolesti v oblasti pliec alebo rúk. Bežné sú problémy so sluchom, závraty, mravčenie či tŕpnutie rúk.

Predmenštruačný syndróm: 

Hormóny, hormóny a znova hormóny. Viacerým ženám menštruácia spôsobuje bolesti hlavy. Rovnako nepríjemne môže pôsobiť na ženský organizmus hormonálna antikoncepcia. Okrem bolesti hlavy so sebou prináša celkovú náladovosť, nutkanie na vracanie a vracanie, priberanie, napätosť pokožky pŕs. Najväčšiu hrozbu predstavuje kombinácia hormonálnej antikoncepcie a fajčenia, kedy sa rapídne zvyšuje predpoklad výskytu cievnej mozgovej príhody.

Hortonov syndróm: 

Hortonov syndróm pôsobí prevažne v mužskej časti populácie. U mužov sa objavuje v blízkosti oka a spánkov. Vyskytuje sa v časových odstupoch, pričom ide bežne o jeden až desať záchvatov. Objavuje sa vo v niekoľko týždňových úsekoch. Osobám trpiacim na hortonov syndróm sa bolesti hlavy môžu stratiť aj na niekoľko rokov.

Jedlo: 

S bolesťou hlavy sa určite na prvé počutie nespája žiadny druh jedla. Pravdou však je, že niektoré druhy jedál môžu na náš organizmus pôsobiť takýmto spôsobom. Reč je o čokoláde, orieškoch, syroch, octe, dresingu alebo konzervačných prísadách.

Vitamíny: 

Šokujúco môže pôsobiť informácia, že bolesti hlavy zapríčiňuje aj prebytok vitamínov A a B. Rovnako pôsobí aj nadmerný príjem jódu alebo selénu.

Hlad: 

Príčinou migrény môže byť aj hlad. Konkrétne nedostatok cukru v tele môže vyvolať bolesti hlavy. Najúčinnejšie a najrýchlejšie riešenie je okamžitá konzumácia jedál s obsahom cukru a bielkovín.

Alkohol: 

Bolesť hlavy neprekvapí alkohol. Áno, presne tak. Myslíme na nadmerné požitie alkoholu, počas ktorého dôjde k  zúženiu ciev. Navyše organizmus začína zle regulovať vodu, lektrolyty a edému mozgu.

Lieky: 

Používaním liekov ako sú analgetika alebo liekov proti bolesti sa môže dostaviť samotná  bolesť hlavy. Objavuje sa spoločne s inými ochoreniami (ochorenie krku, hlavy alebo iné lekárske zákroky).

Káva: 

Kávičkári isto poznajú bolesť hlavy v čase, kedy vynechajú svoju pravidelnú šálky tmavého moku. Pravidelnosť vyvolá závislosť. Absencia šálky kávy vie vyvolať silnú migrénu.

AKO ODVRÁTIŤ BOLESŤ HLAVY?

Zásadné pravidlo je celkovo predchádzať vzniku migrén. Základná prevencia spočíva v dodržiavaní nasledujúcich zásad:

  • dopriať si spánok – kvalitný nepretržitý a pravidelný,
  • dodržiavať pravidelné stravovanie,
  • obmedziť konzumáciu alkoholu, kofeínu, polotovarov,
  • pravidelne piť, slabý pitný režim sa okamžite prejaví bolesťou hlavy,
  • nefajčiť,
  • športovať.

Ak  už bolesti hlavy nastali, existuje spôsob ako sa jej zbaviť. Z čisto prírodných produktov HillVital odporúčame Salikort balzamktorý vám pomôže zbaviť sa bolesti.

Ruženka

Denno-denne sa vŕtam v hľadaní odpovedí na otázky o zdraví. Nemyslím si, že je dôvod si to nechať pre seba 🙂 Preto sa so všetkými zaujímavosťami a informáciami delím v každom texte, v každom článku.
Ruženka

Written by Ruženka View all posts by this author →

Denno-denne sa vŕtam v hľadaní odpovedí na otázky o zdraví. Nemyslím si, že je dôvod si to nechať pre seba :) Preto sa so všetkými zaujímavosťami a informáciami delím v každom texte, v každom článku.