
Zlá ústna hygiena
Ústna hygiena
Často spomínaná zdravotná problematika je zlá ústna hygiena, nedostatočná starostlivosť o zuby, zubný kaz a parodontóza. Patrí sem aj problém zubného kameňa. Zubný kameň na povrchu zubov je najviac zodpovedný za zápal ďasien a rozvoj parodontózy. Zubný kameň sa u dospelých prakticky nachádza v každej sfére, ale môžeme ho pozorovať u stále väčšieho počtu detí.
Počas jedla sa na povrchu zubov vytvára tenká vrstva zubného povlaku, ktorý je sotva viditeľný pre oči. To je z veľkej časti zvyšok jedla a je vynikajúcim miestom na rast baktérií. Táto vrstva sa pôsobením vápnika a fosfátu v slinách stáva matnejšia a ťažšia. Tak sa vytvára zubný kameň.
Ide v podstate o vápencovú vrstvu ktorá je na začiatku svetlá, žltá a relatívne mäkká, no časom sa stáva hnedšia tvrdšia. Zubný kameň má tendenciu rásť a počas čistenia sa nedá úplne odstrániť. Jeho predispozícia, dedičnosť a fajčenie zohrávajú dôležitú úlohu pri jeho vývoji.
Čistenie zubov
Zuby by sme si mali čistiť 2 – 3 krát denne najmä pred spaním a po jedle. Odporúča sa dôkladné umývanie aspoň 3 minúty. Mali by sme zvoliť správnu zubnú kefku a taktiež aj zubnú pastu, ktorá zabraňuje tvorbe zubného kameňa. Taktiež by sme mali aspoň každých 6 mesiacov navštíviť nášho zubného lekára, ktorý tento kameň odstráni.
Liečba je zvyčajne bezbolestná a väčšinu času sú zuby leštené, takže povrch je oveľa hladší.
Ruženka
Najnovšie články od Ruženka (zobraziť všetky)
- Čo musíte vedieť , ak máte kožné problémy v zime? - 26. januára 2022
- Alergia na zimu. Aké sú jej príznaky a čo to vlastne je? - 20. januára 2022
- Domáca liečba hemoroidov – 3 najúčinnejšie spôsoby - 10. januára 2022