Vypadávanie vlasov na jeseň – Ako nestratiť hlavu?

Vypadávanie vlasov na jeseň – Ako nestratiť hlavu?

Jeseň je tu a vy pozorujete vypadávanie vlasov na jeseň, keď vaše vlasy padajú na zem spolu s listami zo stromov? Tento jav mnohých vystraší, no treba mať na pamäti, že strata vlasov v tomto období je normálna. Prečo sa to deje a čo s tým robiť?

Za stratu vlasov počas jesene môže vývoj 

Vypadávanie vlasov vo väčšom množstve na jeseň je spojené s vývojom človeka. Vlasy ako také slúžia okrem iného aj ako ochrana pred vysokými dávkami UV žiarenia zo slnka počas leta. Preto v lete rastú vlasy rýchlejšie a je ich dokonca aj viac. 

Keď však príde jeseň, teploty nie sú už také vysoké, nastáva pre vlasy prechodné obdobie tzv. telogénna – pokojová fáza a vlasy začínajú slabnúť a vypadávať. K výraznejšej strate vlasov po lete môže patriť aj pôsobenie chlóru či slanej vody, ktorá mohla počas leta oslabovať vaše vlasy. 

Táto reakcia tela, na zmenu počasia je prirodzená a netreba panikáriť. Je však nutné odsledovať si, či je to skutočne iba problém obdobia, kontrolovať množstvo vypadnutých vlasov, aby za stratou koruny krásy nebola iná príčina. V priemere vypadne zdravému človeku denne od 70 do 100 vlasov. Ak však zbadáte, že je vypadávanie čoraz intenzívnejšie, navštívte lekára. 

Autor: hermoney.com | Feeling September Stress? 5 Ways To Survive #Stresstember ….

Ako predísť vypadávaniu vlasov počas jesene?

V prípade, ak nejde o problém so štítnou žľazou či iné zdravotné hľadisko, ktoré ovplyvňuje stratu vlasov, sezónnemu vypadávaniu sa dá predchádzať! Na prevenciu je však nutné myslieť po celý rok, a to správnym prísunom minerálnych látok a vitamínov. Nezabúdajte na vitamíny A + D, selén, zinok alebo tekutý kolagén, ktorý vplýva okrem vlasov aj na pokožku a nechty. Môžete ich nájsť v tabletkovej, ale aj prírodnej forme, hlavne v:

  • listovej zelenine
  • rybách
  • hovädzom mäse
  • zelenine ako tekvica, cibuľa
  • avokáde
  • mandliach 
  • chia semiačkach

V boji proti strate vlasov nezabúdajte do jedálnička zahrnúť aj bielkoviny! Najjednoduchšie ich získate z vajíčok, tvarohu či tofu. Dôležitý je tiež pri strate vlasov dodržať pravidelný pitný režim. Siahnite skôr po čistej vode alebo minerálnej, pred tými sladkými. 

Vlasy by ste tiež mali chrániť pred nadmerným stylingom. Doprajte vlasom jesennú prestávku, ak máte vo zvyku “trápiť ich” tepelnou úpravou (kulmovanie, žehlenie),  častým farbením či trvalou. Úpravy vypadávajúcich vlasov radšej konzultujte s kaderníkom a používajte kvalitné ochranné prostriedky. 

Správny šampón môže pomôcť

Používanie šampónov s formulou, ktorá zamedzuje vypadávaniu vlasov je tiež skvelým spôsobom ako nestratiť hlavu počas jesene. Preto viac ako na obal sa sústreďte na to, čo šampón obsahuje! Čítajte pozorne zloženie a dávajte si pozor na pridané umelé farbivá, vône či skratku SLS (laurylsulfát sodný). Vďaka SLS síce šampóny dobre penia, no vlasy ostávajú oslabené.

Vhodnou alternatívou sú prírodné šampóny a prírodná vlasová kozmetika, ktorá je šetrnejšia k vlasom a zbytočne ich nezaťažuje. Nezabudnite ani na kvalitný prírodný  kondicionér či masku, ktorá dokáže znásobiť želaný efekt. Ak už máte kvalitný šampón pri umývaní nezabúdajte na masáž hlavy. Tá pomôže prekrviť pokožku hlavy a podporiť zdravý rast nových vlasov.  

Vypadávanie vlasov na jeseň a jeho spojenie so stresom

Ak sa často ocitáte v stresových situáciách, môže sa to odraziť na kvalite vašich vlasov. Stres totiž sťahuje cievy, čím sú dodávky prospešných látok a živín do vlasov menšie. Platí teda, čím viac stresu, tým menej vyživené vlasy. Skúste preto obmedziť stresové situácie, vymeňte ich radšej za kvalitný spánok či oddych po náročnom dni. 

Autor: Söndagsintervjun: Jan Alenfall, vd Follicum – BioStock

Vypadávanie vlasov na jeseň: Ako vám môže pomôcť šport

Hlavne pohybové aktivity, kde sa poriadne zapotíte. Práve pot dostáva z tela všetky toxíny, ktoré môžu v našom tele kumulovať a páchať rôzne škody. Vďaka pravidelnému pohybu sa tak môžete zbaviť nežiadúcich látok, ktoré môžu stáť za nadmerným vypadávaním vlasov.

Pavol

Záujem a starosť o seba a o iných ma naučili hľadieť na zdravie inak - s úctou a primeranou vážnosťou. V prírodnej medicíne (hlavne v bylinkárstve - štúdiu a použití liečivých rastlín) som našiel múdrosť, s akou sa dá hľadieť na prírodu a bohatstvo jej darov.
Pavol

Written by Pavol View all posts by this author →

Záujem a starosť o seba a o iných ma naučili hľadieť na zdravie inak - s úctou a primeranou vážnosťou. V prírodnej medicíne (hlavne v bylinkárstve - štúdiu a použití liečivých rastlín) som našiel múdrosť, s akou sa dá hľadieť na prírodu a bohatstvo jej darov.