Typické letné ochorenie – pleseň nôh

Typické letné ochorenie – pleseň nôh

Pleseň nôh sa môže vyskytnúť kedykoľvek počas roka, no najmä v lete, kedy trávime viac času na verejných kúpaliskách. Čo pomáha na pleseň na nohách a ako sa nepríjemností zbaviť nadobro?

Pleseň nôh je najbežnejšou plesňovou infekciou

Pleseň na nohách (mykózu) môžete získať veľmi jednoducho. Niektorí z nás sú na ňu náchylnejší, iným sa vyhýba po celý život. Najčastejšie si ju donesiete z kúpaliska alebo plavárne, no hrozbou môže byť aj nákup obuvi – stačí si vyskúšať topánku, ktorú si predtým skúšal človek s plesňovým ochorením. Môže sa však šíriť aj bežnými vecami, ako uteráky, posteľná bielizeň alebo oblečenie. 

U 50% ľudí sa objaví aspoň raz v živote

Plesňové infekcie sa môžu objaviť na ktorejkoľvek časti tela. Plesne a huby bežne bývajú na našom tele spolu s rôznymi inými baktériami. Keď má však huba miesto a priestor na rast, stáva sa infekčnou.

Plesňová infekcia nechtov vzniká v dôsledku rastu húb na nechte, v ňom a pod ním. Hubám sa darí najmä v teplom a vlhkom prostredí, vďaka ktorému sa vedia aj premnožiť. Huby sa však nemusia na vašom tele vyskytnúť len tak, často ich môžete od niekoho, kto ich už má, chytiť.

Prevencia vzniku plesní:

Topánky skúšajte jedine v ponožkách, do bazénov, verejných spŕch a podobne vstupujte len v žabkách a radšej si nepožičiavajte športovú obuv. Uprednostnite vzdušnú obuv. V uzavretých topánkach noste bavlnené ponožky a v zime sa snažte prezúvať, aby ste netrávili celý deň v zateplených topánkach.

Ak pravidelne navštevujete nejaký salón na manikúru či pedikúru, určite sa presvedčte, či  sú dané nástroje pravidelne dezinfikované. Mnohé prípady plesní na nechtoch sú práve z dôvodu nesprávnej hygieny v salónoch.

Infekcia najčastejšie postihuje oblasť medzi prstami nôh, oblasť pod nechtom, nechtové lôžko a necht. Preto je v rámci prevencie veľmi dôležité po kúpaní oblasť medzi prstami na nohách utrieť dosucha.

Liečba plesní na nohách: 

Sami si môžete vybrať, či s problémom zájdete za doktorom alebo stavíte na voľnopredajné lieky. Prírodná liečba predstavuje ďalšiu možnosť. V HillVital sme spojili tie najlepšie liečivé bylinky a pripravili jedinečný Hubový balzam na plesne a mykózu.  Proti plesni treba bojovať efektívne a hneď, ako sa o nej dozviete.

Rovnako môžete staviť na rady “starej matere” a doma si liek vytvoriť. Pomôcť vám môže napríklad 15 minútový teplý kúpeľ nôh s pohárom octu, cesnakový obklad, čajovníkový olej alebo pomarančovník horký. Musíte si však byť vedomí toho, že tá je vhodná skôr na počiatočné štádiá a ľahšie formy infekcie.