Psoriáza na nechtoch?

Psoriáza na nechtoch?

Mení sa vám kvalita nechtov? Psoriáza lokalizovaná na nechtoch prstov rúk sa odborne označuje ako psoriatická onychodystrofia. Nechtová psoriáza sa môže vyskytovať samostatne alebo ako prejav rozsiahlej psoriázy celého tela. Odborníci ešte úplne nejasnili príčinu psoriázy na nechtoch. Predpokladá sa, že ide o výsledok kombinácie genetických, imunologických a environmentálnych faktorov.

Chronické zápalové ochorenie, ktorým psoriáza je, postihuje približne každého 50. človeka.  Každý 3. – 4. pacient, u ktorého je identifikovaná prítomnosť psoriázy, sa prejavuje práve formou psoriázy na nechtoch. Liečba psoriázy nechtov je náročnejšia v porovnaní s liečbou psoriázy kože, preto je nevyhnutné zbystriť pozornosť. Jednou z možností podpory liečby je aj komplexná vitamínová podpora zvnútra.

Približne iba polovici pacientov sa podarí eliminovať prejavy psoriázy nechtov. O závažnosti svedčí aj skutočnosť, že mnohokrát je sprievodným javom psoriatickej artritídy.

Psoriáza na nechtoch: Rôzne prejavy

  1. Existenciu psoriázy nechtov môžete spozorovať zreteľným odlupovaním nechtovej platničky od nechtového lôžka. Nechty vyzerajú hrboľato, s ryhami, sú deformované a tučné. Zvyčajne má takýto pacient s nechtami postihnutými psoriázou aj charakteristické psoriatické ložiská po celom tele.
  2. Rozpadávanie nechtovktoré je vyvolané psoriázou nechtov, spôsobuje zlá základná štruktúra nechtu. Tá na pohľad pôsobí krehko a oslabene.
  3. Prejavom psoriázy nechtov je aj výskyt bielej mliečnej škvrny pod nechtovou platničkou, ktorá pôsobí pomerne hladko. Ukladanie zrohovatených látok spôsobuje psoriázu na nechtoch. Rovnaký prejav psoriázy predstavuje aj existencia hnedých škvŕn (olejové škvrny) alebo žlto-červených škvŕnSú znakom materiálov vo vnútri nechtovej platničky.
  4. Ďalším prejavom  psoriázy nechtov sú bodovité znaky zasahujúce do nechtov. Pôsobia ako malé jamkyVyskytujú sa z dôvodu vypadávania parakeratotických rohovitých guličiek. Zároveň častokrát hrozí poškodenie matrixu (koreňa) nechtov.

Následky psoriázy prejavujúce sa na nechtoch

Chronický zápal nechtového koreňa a lôžka spôsobuje poruchy spomaľovania rastu, zhrubnutie nechtov a štrukturálne zmeny. Súčasne sú prítomné typické psoriatické príznaky. Psoriáza nechtov sa môže objavovať spoločne s hubovými infekciami nechtov (onychomykóza) alebo zápalom kože v okolí okrajov nechtov (paronychia).

Podobné klinické prejavy ako pri psoriáze nechtov je možné spozorovať pri:

  • onychodystrofii v prípade ťažkého ekzému – dystrofia nechtu,
  • lichen planus – chronické, dlhodobé, zápalové ochorenie (úplná strata nechtov),
  • onychomykóza – hubovitá infekcia nechtov.

Kedy navštíviť lekára?

Ak zbadáte zmenu na nechtoch, napríklad zmenu zafarbenia (biele alebo hnedé škvrny) alebo bodovité jamkovité znaky, je potrebné zvážiť návštevu lekára. Rovnako bolestivé nechty s vyššie uvedenými prejavmi sú signálom pre návštevu lekára.

Ruženka

Denno-denne sa vŕtam v hľadaní odpovedí na otázky o zdraví. Nemyslím si, že je dôvod si to nechať pre seba 🙂 Preto sa so všetkými zaujímavosťami a informáciami delím v každom texte, v každom článku.
Ruženka

Written by Ruženka View all posts by this author →

Denno-denne sa vŕtam v hľadaní odpovedí na otázky o zdraví. Nemyslím si, že je dôvod si to nechať pre seba :) Preto sa so všetkými zaujímavosťami a informáciami delím v každom texte, v každom článku.