Prírodná starostlivosť o pleť: Ako chrániť a ošetrovať pokožku v zime a v lete

Prírodná starostlivosť o pleť: Ako chrániť a ošetrovať pokožku v zime a v lete

Starostlivosť o pleť by mala byť prispôsobená nielen vášmu typu pokožky, ale aj ročnému obdobiu. Zimné mesiace prinášajú chlad a suchý vzduch, ktoré môžu pokožku dehydratovať a spôsobiť jej praskanie. Naopak letné obdobie prináša vlastné výzvy, vrátane nadmerného slnečného žiarenia a vlhkosti. Poďme sa pozrieť, aké produkty sú vhodné na akú pokožku a ako ju chrániť v zimných a letných mesiacoch.

Zimná starostlivosť o pleť

Pre suchú pokožku:

Suchá pokožka potrebuje v zime intenzívnu hydratáciu. Hľadať by ste mali produkty s vysokým obsahom hydratačných zložiek, ako je kyselina hyalurónová, glycerín, a rastlinné oleje (napr. arganový, avokádový alebo kokosový olej). Tieto zložky pomáhajú uzamknúť vlhkosť vo vašej pokožke a chrániť ju pred vysušením.

Pre mastnú a zmiešanú pokožku:

Aj mastná a zmiešaná pokožka môže v zime strácať vlhkosť. Odporúča sa používať ľahké hydratačné krémy alebo séra, ktoré neupchávajú póry a regulujú produkciu mazu.

Pre citlivú pokožku:

Citlivá pokožka potrebuje produkty bez parfumácie a alkoholu, ktoré sú jemné a upokojujúce. Ingrediencie ako aloe vera, harmanček a ovsené vločky sú ideálne pre ich protizápalové vlastnosti.

Letná starostlivosť o pleť

Pre suchú pokožku:

Aj v lete potrebuje suchá pokožka hydratáciu, ale mala by byť ľahšia ako v zime. Hydratačné gély alebo ľahké emulzie sú ideálne, aby pokožka nebola preťažená a mohla dýchať.

Pre mastnú a zmiešanú pokožku:

V letných mesiacoch je dôležité regulovať produkciu mazu a zabrániť vzniku akné. Hľadať by ste mali produkty s kyselinou salicylovou alebo čajovníkovým olejom, ktoré majú antiseptické účinky a pomáhajú udržiavať póry čisté.

Pre citlivú pokožku:

V lete je dôležité chrániť citlivú pokožku pred slnkom. Používajte opaľovacie krémy s minerálnymi filtrami, ktoré sú menej pravdepodobné, že podráždia pokožku, a pravidelne ich aplikujte, aby ste predišli poškodeniu pokožky UV žiarením. Alebo môžete použiť zdravé samoopaľovací prostriedky.

Starostlivosť o pleť po celý rok

Bez ohľadu na ročné obdobie je dôležité dbať na nasledujúce:

– Čistenie: Používajte jemné čistiace prostriedky, ktoré odstránia nečistoty a makeup bez toho, aby pokožku príliš vysušili.

– peeling: Pravidelná exfoliace pomáha odstrániť odumreté kožné bunky a podporuje obnovu pokožky. Vhodná je exfoliácia enzymatická alebo s jemnými peelingovými časticami.

– Hydratácia: Hydratujte pokožku denne, aby bola pružná a zdravá. Vyberte si produkty vhodné pre váš typ pokožky.

– Ochrana pred slnkom: Denné používanie opaľovacieho krému s dostatočným SPF je nevyhnutné, aby ste chránili pokožku pred škodlivým UV žiarením.

Pri výbere prírodných produktov pre starostlivosť o pleť hľadajte tie, ktoré sú bez parabénov, syntetických farbív a iných škodlivých zložiek. Produkty s certifikáciou ekologického poľnohospodárstvo alebo cruelty-free sú tiež plus. Keď počúvate potreby svojej pokožky a prispôsobíte jej starostlivosť aktuálnej sezóne, môžete si byť istí, že vaša pleť bude žiariť zdravím po celý rok.