Najlepšia domáca liečba kŕčových žíl – 8 overených receptov

Najlepšia domáca liečba kŕčových žíl – 8 overených receptov

Kŕčové žily môžu byť vyvolané pod vplyvom viacerých faktorov. Skúšate rôzne spôsoby liečby, ale zatiaľ nič nezabralo? Za pokus stojí domáca liečba kŕčových žíl. Máme pre vás niekoľko užitočných rád ako zmierňovať prejavy zápalu žíl z pohodlia domova.

8 OVERENÝCH RECEPTOV NA KŔČOVÉ ŽILY

1. Svätá Hildegarda odporúča na nedostatočné prekrvenie pŕhľavovo-konopný obklad.
Postup: prvý deň zriedime čerstvo lisovanú pŕhľavovú šťavu v pomere 1 : 5 s vodou. Následne navlhčíme ošetrované studené nohy alebo oblasť kŕčových žíl. Povraznícke konope rovnako navlhčíme, priložíme na postihnuté miesto a zafixujeme obväzom. 1 – 2 hodiny necháme nohy vyložené odpočívať. Na druhý deň celý postup opakujeme, ale riedime zmes v pomere 1 : 3. Na tretí deň už riedime zmes iba 1 : 1. Štvrtý až po desiaty deň nohy ošetrujeme iba neriedenou pŕhľavovou šťavou. Autorka odporúča následne postup opakovať od prvého až po desiaty deň.

2. Veľmi podobne proti kŕčovým žilám môžete bojovať aj s pomocou nechtíka. Uvarte sinechtíkový vývar. Následne navhlčíme vreckovku a obložíme ňou postihnuté miesta. Takto postup opakujeme pravidelne na dennej báze.

3. Podobne postupujte aj s petržlenovou vňaťou. Petržlen obsahuje veľké množstvo vitamínu C. Pôsobí antioxidačne a vytvára kolagén. Jeho zloženie pôsobí pozitívne pri posilňovaní kapilár, preto je užitočná pri znižovaní príznakov kŕčových žíl. Petržlenovú vňať uvarte 5 minút a nechajte vychladnúť. Schlaďte vývar v chladničke. V studenom vývare máčajte vrecko a následne prikladajte na kŕčové žily.

4. Konzumujte vhodné potraviny, ktoré pozitívne ovplyvňujú priebeh ochorenia. Vynikajúce sú letné zeleninové a ovocné šaláty s ananásom a na raňajky nezabudnite ovsené vločky.

5. Jablčný ocot je výborná zložka, ktorá v prírodnej liečbe hrá významnú rolu. V kontexte kŕčových žíl odporúčame nariediť jablčný ocot s s vodou v pomere 2 : 1. Do tejto zmesi vložte utierku a priložte na postihnuté miesta. Nechajte pôsobiť aspoň 30 min.

6. Vynikajúci prírodná liečba kŕčových žíl je aj prostredníctvom olivového oleja. Zmiešajte“oliváč” s vitamínom E. Touto zmesou masírujte kŕčové žily.

7. Vynikajúci je aj neznámy hamamel virgínsky, ktorý fantastický posilňuje krvné cievy a znižuje príznaky kŕčových žíl. Namočte utierku a uložte na kŕčové žily. Prikladajte na postihnuté miesto 1 – 3krát denne. Pokúste sa vydržať jeden alebo aj dva mesiace.

8. V rámci prírodných zdrojov a prírodnej liečby kŕčových žíl upozorňujeme na “Gotu Kola”. Ide o pupočník ázijský. Tento bylinný liek sa vo veľkej miere používa na zníženie bolesti kŕčových žíl spolu s opuchom, pocitom ťažkosti a zabránením úniku tekutín zo žíl. Extrakt gotu kola zlepšuje tóny žíl a chráni pred degeneratívnymi procesmi. Nie je vhodná pre tehotné a dojčiace ženy! Rovnako ako nie je určený deťom a osobám mladším ako 20 rokov.)

Prírodná liečba je ekologickejšia, ekonomickejšia a telu prirodzená. Vôbec nezaťažuje organizmus a nemá vedľajšie účinky. Prírodné bylinky alebo iné prostriedky prírodnej liečby sú garanciou bezpečnej a účinnej liečby.

KŔČOVÉ ŽILY, ČO JE DOBRÉ VEDIEŤ

 • Vhodnou cestou ako eliminovať kŕčové žily je začať pravidelne športovať, aby sa krv zo žíl dostala k srdcu.
 • Naopak nevhodné je dlhé státie alebo sedenie s prekríženými  nohami.
 • Praktizujte vylihovanie v posteli. Ak trpíte kŕčovými žilami, polohujte svoje nohy vyššie ako vlastnú hlavu. Žilová krv tým v noci správne cirkuluje. Ihneď ráno opláchnite kŕčové žily studenou vodou. Takto spevnite tkanivo a podporíte spätný tok krvi.
 • Vynikajúco pôsobí v boji proti kŕčovým žilám aj používanie kompresných pančúch.
 • Skutočnú prírodnú liečbu kŕčových žíl začnite používaním vhodných bylín. Veľmi účinná jepraslička alebo stavikrv, pretože oboje obsahujú kyselinu kremičitú. Aj žihľava je zdrojom kyseliny kremičitej. Tá posilňuje tkanivo podporujúce žily. Žihľavu môžete konzumovať alebo si z nej urobiť obklad. Vynikajúcou voľbou je náš čaj na kŕčové žily.
 • Pomôcť pri problémoch s kŕčovými žilami si môžete aj formou hlbokého dýchania.
 • Pri kŕčových žilách je potrebné podporiť lymfatický systém. Na vnútorné použitie je vhodnýnechtík, lipkavec a echinacea. Nevyhnutnou zložkou prírodnej liečby kŕčových žíl je pagaštan konský alebo aj olej z hroznových jadierok. Najlepšie je ich výťažky využiť vo forme balzamov alebo krémov.
 • Aj kožušina z jazveca lieči poruchy prekrvenia. Pozitívne pôsobí už po niekoľkých minútach masáže. Dokonca je údajne srsť z jazveca schopná liečiť aj “fajčiarsku nohu” (poškodenie dolnej končatiny), ktorej hrozí amputácia.

AKO SA K VECI POSTAVÍ ODBORNÍK ALEBO DIAGNOSTIKA KŔČOVÝCH ŽÍL V PRAXI

Diagnostika kŕčových žíl prebieha na základe vizuálnej kontroly zmien, ktoré sú dobre viditeľné na povrchu kože dolných končatín. Pohľadom lekár odhalí prítomnosť patologických javov na dolných končatinách, akými sú ekzém, vred, opuch či vystupujúce žilove uzly.

Pre lekára hrá veľmi dôležitú úlohu aj anamnéza pacienta. Lekár vykonáva fyzikálne vyšetrenie; tak vie zistiť stav ciev, kvalitu pulzácií, teplotu pokožky. Ak lekár uzná za potrebné, môže požiadať o ultrasonografické vyšetrenie, čiže USG alebo SONO. Následne lekár zhodnotí celkový zdravotný stav, zmeria pulz, krvný tlak a vykoná vyšetrenie srdca. Nasleduje stanovenie spôsobu liečby.

AKO PODPORIŤ VÝSLEDKY LIEČBY KŔČOVÝCH ŽÍL?

Spôsoby liečby, prevencie a starostlivosti o kŕčové žily závisia od jednotlivých štádií rozvoja choroby. Je vo vlastnom záujme každého človeka trpiaceho týmto neduhom, aby sa poradil o možných spôsoboch liečby a prevencie so svojim lekárom. V dnešnej dobe však nie je problém vyhľadať si spoľahlivé a relevantné informácie na internete a pokúsiť sa pomôcť svojmu zdraviu základnými odporúčanými krokmi, akými sú napríklad zmena životosprávy (zmena jedálnička, redukcia nadváhy).

Zmena životosprávy je kľúčovým bodom. Nevhodné a škodlivé pre rozvoj kŕčových žíl je fajčenie, o ktorom je známe, že má negatívny účinok na cievny systém, spôsobuje kôrnatenie ciev. Neuvážené a nadmerné užívanie alkoholu má rovnako nepriaznivé dôsledky na cievy. Rovnako sa neodporúča strava tvorená polotovarmi a konzervovanými jedlami. Človek by sa mal tiež zrieknuť vyprážaných jedál, cukroviniek a slaných pochutín.

Jedným zo spôsobov liečby kŕčových žíl je medikamentózna liečba, lieky užívané na ich liečbu nesú všeobecný názov venofarmaká. Medzi venofarmaká rastlinného pôvodu patria rutin, hesperidín, escin, vilin, ženšen. Práve niektoré z týchto látok sú obsahom produktov spoločnosti HillVital. Venofarmaká vo všeobecnosti zlepšujú činnosť žilnej sústavy. Chránia cievne steny a pomáhajú zlepšiť jej funkciu. Rastlinné venofarmaká sa delia na tzv. flavonoidy a (tu patrí napríklad hesperidin, ktorý je obsahom mäty priepornej) saponíny (do tejto skupiny patrí napríklad escin, ktorý sa získava z pagaštanu konského).

KDE VŠADE SA KŔČOVÉ ŽILY MÔŽU PREJAVIŤ?

Zvyčajne sú kŕčové žily na nohách. Ale nachádzať sa môžu aj v slabinách (označované ako varikocely), v hrubom čreve, konečníku (označované ako hemoroidy). Kŕčové žily sa navonok prejavujú ako opuch alebo uzlina.

AKÉ SÚ PRÍČINY VZNIKU KŔČOVÝCH ŽÍL?

Na vznik kŕčových žíl pôsobí viacero faktorov. Medzi najčastejšie príčiny vzniku kŕčových žíl sú:

 • dedičnosť,
 • obezita a nadváha,
 • pretrvávajúce zápchy, nefunkčná peristatika,
 • tehotenstvo,
 • dlhé státie na nohách,
 • nedostatok pohybu,
 • nevhodné príliš tesné oblečenie,
 • obuv na vysokých opätkoch,
 • vek (vekom sa pravdepodobnosť vzniku kŕčových žíl zvyšuje).

Aké sú príznaky kŕčových žíl?

 • pocity ťažkých nôh a únava,
 • nutkanie na svrbenie,
 • kŕče,
 • opuchy,
 • bolesť.