
Metabolický syndróm
Vznik a príznaky metabolického syndrómu
Metabolický syndróm je rizikový faktor vzniku srdcovocievnych ochorení. Jeho výskyt stúpa s vekom, telesnou váhou, so sociálnou a ekonomickou úrovňou krajiny. Je dôsledkom životného štýlu. Príčinami vzniku metabolického syndrómu sú nedostatok pohybu a telesnej aktivity, nadmerný príjem potravy, sedavé zamestnanie a zlé stravovacie návyky. Metabolický syndróm je aktuálny a zložitý problém.
Zdravotné problémy metabolického syndrómu
Skladá sa z určitých zdravotných problémov ako: zvýšený krvný tlak, vysoká hladina cukru v krvi, centrálna obezita, nadbytok tukového tkaniva v oblasti pása a abnormálna hladina cholesterolu.
Metabolickým syndrómom riskujeme aj ďalšie zdravotné komplikácie ako je cukrovka alebo kardiovaskulárne ochorenia. Ak nezmeníme životný štýl, stravovacie návyky a celkový spôsob života riskujeme aj iné nepríjemné komplikácie ako fakt, že budeme odkázaný na lieky. Keď do už zlého životného štýlu pridáme lieky na chemickej báze, myslíte že môžeme očakávať priaznivé účinky na naše zdravie ?
Riešenie metabolického syndrómu
Preto riešenie metabolického syndrómu musí byť systematické. Neexistuje totiž žiadny univerzálny liek. Je potrebné liečiť všetky zdravotné problémy, z ktorých sa metabolický syndróm skladá samostatne. Liečba by mala mať za cieľ optimalizovanie krvného tlaku a hladiny cukru v krvi, zredukovanie obezity a samozrejme zníženie cholesterolu.
Keďže metabolický syndróm je nebezpečným rizikovým faktorom a predpokladom ďalších zdravotných komplikácií, je nutné aby sme liečbu striktne dodržiavali a dbali na svoje zdravie.
Autor článku: Stanislava Glodžáková
Pavol
Najnovšie články od Pavol (zobraziť všetky)
- Zdravotné riziká zimného obdobia alebo ako sa hrozbám zimy vyhnúť - 29. januára 2022
- Artróza – ako jej nepodľahnúť! Pár krokov k jej prevencií - 4. januára 2022
- 6 bylinných výťažkov na bolesť chrbta - 28. decembra 2021