Jesenná depresia – Ako na ňu?

Jesenná depresia – Ako na ňu?

Dni sa skracujú, svetla je menej a vy cítite únavu, ospalosť a smútok. Práve počas jesenných mesiacov máme často pociť, že problémy na nás doliehajú viac, prikladáme im väčšiu váhu, nemáme dostatok energie a k tomu sychravé počasie bez slnka. Ak ste sa v tomto popise našli, možno práve na vás útočí jesenná depresia. Viete ako na ňu?

Skutočne existuje jesenná depresia? 

Áno. V tomto prípade nejde o výmysel. Jesenná depresia je dokonca rozšírenejšia ako choroby srdca či ciev. Ľudský organizmus reaguje na zmenu počasia aj úbytkom energie a práve preto môžeme počas jesene cítiť únavu, nechuť či vyčerpanosť. Odborníci dokonca tvrdia, že dlhodobo neriešená sezónna depresia môže prerásť do trvalej!

Jesenná depresia – 5 rád ako na ňu? 

Svetlo, svetlo a ešte raz svetlo

Pracovať až do neskorých hodín by ste počas jesene mali obmedziť. Človek, hlavne v tomto období, potrebuje hlavne veľa svetla. Mali by ste preto vziať do úvahy skoré stmievanie sa počas tohto obdobia a upraviť si svoj harmonogram tak, aby ste boli čo najdlhšie na prírodnom svetle. Ak svoj pracovný program neviete upraviť, zdržiavajte sa v osvetlených priestoroch.

Pomôcť môžu aj bylinky

Vedeli o tom generácie pred nami a mali pravdu. Ak na vás lezie jesenná únava, nemáte energiu ani chuť do života, siahnite po zelenom čaji alebo po matcha prášku, ktoré dodajú telu energiu a silu. Potrebné je tiež doplniť telu aj vitamín B, ktorý posilní imunitu a zaženie únavu. 

Prebuďte hormón šťastia

Ruka v ruke s bylinkami idú aj športové aktivity. Práve pohyb uvoľňuje v ľudskom tele tzv. hormón šťastia – endorfín, ktorý vám zabezpečí dobrú náladu. Nájdite si novú záľubu, vyskúšajte nové športy ako pole dance, air fly joga, alebo stavte na overené klasiky. Záleží iba na vás. Náladu vám však pokojne zlepšia aj pravidelné prechádzky, či výlet do lesa, ak nie ste vyslovene športový typ. 

Nezabúdajte na spánok

Práve nedostatok spánku môže byť spúšťačom jesennej depresie. Vhodné je chodiť spať v rovnakom čase a nájsť si rovnaký čas aj na vstávanie. Aspoň hodinku pred spaním vymeňte mobil a počítač za knihu, či dobrý bylinkový čaj. Práve táto elektronika vyžaruje modré svetlo, ktoré blokuje produkciu spánkového hormónu – melatonínu a môžete mať problém zaspať. 

Vyhľadávajte spoločnosť!

S jesennou depresiou a smútkom sa dá bojovať aj dobrou spoločnosťou. Neuzatvárajte sa, práve naopak, vyhľadávajte priateľov a rodinu. Naplánujte si stretnutia, bavte a smejte sa. Vďaka dobrej spoločnosti prídete na iné myšlienky a potlačíte príznaky jesennej depresie.

Miška

Som veselý človek, ktorý miluje písanie. Je mojou vášňou, mojim hobby a som vďačná za to, že je písanie aj mojou prácou. Teším sa, keď vidím, že svojimi textami dokážem osloviť či priniesť nové informácie.
Miška

Najnovšie články od Miška (zobraziť všetky)

Written by Miška View all posts by this author →

Som veselý človek, ktorý miluje písanie. Je mojou vášňou, mojim hobby a som vďačná za to, že je písanie aj mojou prácou. Teším sa, keď vidím, že svojimi textami dokážem osloviť či priniesť nové informácie.