Ekzém | liečba bylinkami

Ekzém | liečba bylinkami

Prírodná liečba ekzému bylinkami

Ekzém a dermatitída sú kožné ochorenia, ktoré spôsobujú na pokožke zapálenie, svrbenie a vysušujú pokožku. Tieto príznaky sa väčšinou dostavia ako reakcia organizmu na alergén. Viac o príčinách vzniku ekzémov sme písali v článku Ekzém| príčiny, prízanky a formy.

Na liečbu ekzémov je možné využiť aj prírodné prostriedky ako sú bylinky. Bylinky už od dávna pomáhajú liečiť rôzne choroby a ochorenia a výnimkou nie je ani ekzém. Pozrime sa, ktoré bylinky a v akej forme nám práve pri ekzémoch môžu pomôcť.

Aloe vera: z tejto bylinky používame odtrhnutý list, ktorého dužinu priamo prikladáme na ekzém. Nemusíme sa obávať, táto rastlina nemá žiadne vedľajšie účinky a je možné ju použiť bez obáv aj u detí. Aloe vera zvlhčuje, obnovuje a odstraňuje červenú pokožku.

aloe_vera_na_liecbu_ekzemov

Púpavový odvar: použijeme dve polievkové lyžice vysušeného a pomletého púpavového koreňa, ktorý necháme zovrieť v 1 litri vody. Následne zmes odstavíme, pridáme čerstvé púpavové listy a lúhujeme aspoň 8 hodín. Potom odvar scedíme a pijeme pred jedlom ½ šálky, ktorú si ohrejeme.

Dubový odvar: najemno polámeme dubovú kôru, ktorú varíme aspoň 20 minút v litri vriacej vody. Používa sa hlavne na ekzémy situované na dlaniach. Odvar používame tak, že dlane ponoríme do teplého odvaru a podržíme niekoľko minút. Neutierame ale necháme osušiť vzduchom.

liecba_ekzemu_dubovou-korov

 

Brezový odvar: brezové vetvičky (mladé) spolu s listami vložíme do hrnca s vodou a necháme zovrieť a odstavíme. Zmes necháme vychladnúť. Následne si namočíme gázu do tohto odvaru a prikladáme na postihnuté miesto. Gázu môžeme previazať obväzom.

Odvar z púčikov brezy: púčiky brezy varíme 15 až 20 minút v 3 dcl vriacej vody. Následne odstavíme a necháme vychladnúť. Potom si odvarom natierame postihnuté miesta, a to viac krát za deň. Púčiky pomáhajú pri zmiernení sprievodného svrbenia. 

Za dôležitú liečbu sa taktiež považuje aj detoxikácia organizmu a jeho prečistenie. Na tieto účely sa používajú hlavne tieto bylinky:

  • nechtík
  • pestrec
  • rozmarín
  • jalovec
  • raž

Ak sa rozhodneme pre detoxikáciu organizmu mali by sme počítať so sprievodnými príznakmi, ktoré môžu byť síce nepríjemné, ale sú neškodné a trvajú zväčša pár dní. Tieto sú znakom toho, že sa naše telo začalo zbavovať nepotrebných toxických látok. Medzi tieto sprievodné javy patrí pocit ako pri chrípke (soplenie, vykašliavanie hlienov), mierne bolesti kĺbov alebo svalov, vyrážka. 

Bylinky dokážu taktiež regulovať našu imunitu tlmiť alergické reakcie, či už v dýchacích cestách alebo zvonku na pokožke. Ide o prírodné antihistaminiká, medzi ktoré patria:

  • čierne ríbezle
  • čierna báta
  • orech kráľovsky
  • bazalka
  • šampión

 

Vitamíny na ekzém

Všetky vitamíny potrebné na liečbu ekzémov obsahuje jedinečný výživový doplnok Vitasoft. Obsahuje kombináciu vitamínov vo vysokých dávkach, ktoré pokožke dodávajú všetky potrebné živiny, a tak pomáhajú v jej prirodzenej regenerácii.

Ďalšou, účinnou variantov je bylinný balzam Dermasoft na liečbu ekzémov.

mast_na_ekzemy_a_psoriazu_dermasoft

Viac prírodných bylinných produktov vhodných na liečbu ekzémov nájdete tu.

Pavol

Záujem a starosť o seba a o iných ma naučili hľadieť na zdravie inak - s úctou a primeranou vážnosťou. V prírodnej medicíne (hlavne v bylinkárstve - štúdiu a použití liečivých rastlín) som našiel múdrosť, s akou sa dá hľadieť na prírodu a bohatstvo jej darov.
Pavol

Najnovšie články od Pavol (zobraziť všetky)

Written by Pavol View all posts by this author →

Záujem a starosť o seba a o iných ma naučili hľadieť na zdravie inak - s úctou a primeranou vážnosťou. V prírodnej medicíne (hlavne v bylinkárstve - štúdiu a použití liečivých rastlín) som našiel múdrosť, s akou sa dá hľadieť na prírodu a bohatstvo jej darov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *