Cítila vaša pleť letné výzvy? Postarajte sa o svoju pleť po lete

Cítila vaša pleť letné výzvy? Postarajte sa o svoju pleť po lete

Pohodové dni pri vode a slnečné lúče nám dokážu doplniť potrebnú energiu, avšak trpí tým naša pleť. Najmä, ak využívame letné horúčavy na “naberanie bronzu”. Pokožku tváre i celého tela treba chrániť pred slnkom UV faktorom nielen v lete, ale po celý rok. Ak sa začnete čo najskôr starať o opálenú a namáhanú pokožku, rýchlo sa zregeneruje a pripraví na sychravé a chladné zimné počasie. Výživa a hydratácia pleti sú kľúčové. Nepodceňujte jesennú starostlivosť o pleť.

Základy starostlivosti o pleť: Krok za krokom

Prvý krok by mal viesť k dôslednému čisteniu pleti od zvyškov opaľovacieho krému a slanej či chlórovej vody. K čisteniu postačí prírodný peeling. Peelingy hĺbkovo prečistia póry a pripravia pleť na hydratáciu. Pleť je po lete obzvlášť dôležitá. Čistá pleť dokáže prijať omnoho viac živín z kvalitných prípravkov a stáva sa tak odolnejšiou a zdravšou.

V jesennom období máte ideálnu príležitosť pripraviť pleť na zimu a dopriať jej oddych.

Skontrolujte si pleť

Po letných mesiacoch by sme mali venovať pokožke zvýšenú pozornosť a pravidelne ju kontrolovať. Slnečné lúče prispievajú k starnutiu kože, tvorbe pigmentových škvŕn, fľakov, znamienok a v neposlednom rade spôsobujú aj tvorbu nezhubných nádorov. Aby ste predišli aj hroziacej rakovine kože, je vhodné navštíviť dermatológa. Takáto dôsledná kontrola vám pomôže včas identifikovať, či niečo nie je v neporiadku. Jeseň je zároveň ideálnym obdobím práve na zákroky na koži v rámci starostlivosti o pleť, ako odstránenie znamienok, výrastkov, pigmentových škvŕn, či na laserové zákroky.

Teraz je čas na výživu pleti

Zdravá pleť je výsledkom pravidelnej starostlivosti. A vôbec to nemusí veľa stáť. Oddýchnutá pokožka si v zimnom období bude vyžadovať menej starostlivosti na obnovu. Postačí len bežná starostlivosť a ochranný zimný krém. V konečnom dôsledku aj ušetríte na regeneračné prípravky. Vždy je jednoduchšie dbať na prevenciu, ako riešiť problémy a opravovať chyby.

Optimálnou voľbou sú prírodné produkty s vitamínmi a minerálmi esenciálnymi pre zdravie pleti. Tie nájdete napríklad aj v olejoch:

– avokádový olej,

– kokosový olej,

ricínový olej,

tucuma olej,

– mandľový olej,

– olivový olej.

Olej môže byť užitočný nielen pre hydratáciu pleti, ale aj pre vyhladenie vrások a zmäkčenie pokožky. Môžete ho použiť na tvár samostatne, alebo ako súčasť vašej obľúbenej masky na tvár. Regeneračné masky zároveň pomáhajú obnoviť hydratáciu pokožky a chránia ju pred vplyvmi prostredia.

Domáca starostlivosť o pleť: Prírodné recepty na masky

Vyskúšajte recept na hydratačnú vyživujúcu masku, vhodnú pre suchú aj normálnu pokožku. Pomáha odstrániť odumreté bunky na povrchu pokožky, čím podporuje regeneráciu:

  1. 1 lyžica olivového oleja
  2. 1 lyžica kokosového oleja
  3. 1 lyžica medu

2 ampule vitamínu E.

Všetky zložky dôkladne premiešajte a aplikujte na vyčistenú tvár. Nechajte pôsobiť asi 20 minút a potom opláchnite teplou vodou.

Starostlivosť o pleť v zime: Tipy na hydratáciu a ochranu

Pravidelná hydratácia pokožky zaisťuje jej zdravý vzhľad. Hladká a vláčna pokožka má vyššiu elasticitu a menej sa v nej tvoria vrásky. Dobré hydratovaná koža je tiež odolnejšia voči vonkajším nepriaznivým faktorom.

Hydratácia pomáha udržiavať vlhkosť v pokožke a chráni ju pred vplyvmi vonkajších faktorov, ako je slnko, vietor, suchý vzduch a mráz. Postupom času sa z pleti vytráca vlhkosť a vaša pokožka sa stane suchou a matnou. Obzvlášť v zime. Výsledkom býva svrbenie, štípanie a pocit napätia, dokonca aj začervenanie a tvorba suchých drsných miest. A to je dôvod, prečo by ste mali každý deň investovať niekoľko minút na starostlivosť o pleť.

Dôležité je vybrať si správny hydratačný krém, ktorý vám pomôže udržať vašu pokožku zdravú. Avšak, s toľkými rôznymi hydratačnými produktami na trhu, môže byť ťažké vybrať, ktorý je pre vás ten pravý. Venujte čas študovaním etikety a zamerajte sa na prírodnú kozmetiku bez parabénov a konzervantov. Ak s výberom váhate, uprednostnite ten produkt, ktorý obsahuje vitamín C, pre rozjasnenie pokožky a vitamín E pre lepšiu hydratáciu a ochranu. Pri rozhodovaní o hydratačnom kréme berte ohľad aj na ročné obdobie. Hustejšiu konzistenciu voľte v zime a na redšiu v lete. A nezabudnite, že pleť je potrebné chrániť pred slnkom aj po lete. Použiť môžete krémy alebo make-up s ochranným faktorom. 

Nepodceňujte však ani vnútornú hydratáciu. Nie nadarmo sa hovorí, že krása ženy vychádza zvnútra. Telo potrebuje prijímať živiny a tekutiny. Dbajte na zdravý životný štýl, vyvážený jedálniček, pobyt na čerstvom vzduchu a kvalitný spánok. Pleť má totiž prirodzenú schopnosť regenerácie počas doby vášho spánku. Môžete tomuto procesu pomôcť nočným sérom.

Peeling či masáž tváre? Najlepšie oboje

Pleťový peeling v rámci starostlivosti o pleť dokáže hotové zázraky. Avšak venujte pozornosť jeho výberu. Dokáže viditeľne zjemniť a omladiť vašu pleť tým, že odstráni odumretú kožu. Peelingové čiastočky jemne pleť masírujú, a tým stimulujú krvný obeh. Pleť dokonale vyhladí, rýchlo sa regeneruje a lepšie vstrebáva vitamíny a minerály z vyživujúcich prípravkov na pleť. Pozor však na prílišné drhnutie, ktoré by mohlo poškodiť pokožku. Peeling na tvár nepoužívajte príliš často. Úplne stačí raz za týždeň. Práve preto je vhodná aj masáž tváre. Postačí vám na to bavlnený ručník a krúživými pohybmi premasírujete pokožku. Masáž tváre môžete zaradiť do dennej starostlivosti o pleť pred nanesením vyživujúceho krému.

Nezabudnite na pery

V starostlivosti o pleť často zabúdame na pery. Pery sa ľahko popraskajú pod vplyvom slnečného žiarenia, slanej vody a vetra. Pery potrebujú ochranu, aby vyzerali zdravo a mladistvo. Po slnečnom lete by ste mali používať hydratačný balzam na pery s SPF. Na zimu si pripravte mastnejší balzam, ktorý neobsahuje vodu. Voda má totiž tendenciu v zime zamŕzať a môže popraskať pery. Namiesto olizovania pier vždy používajte vyživujúci balzam.

Balzam si vždy vyberajte podľa potrieb vašich pier. Na suché a citlivé môžete použiť balzam na báze prírodných olejov s ošetrujúcimi látkami. Ak patríte k tým ženám, ktoré majú pery bez väčších problémov, môžete siahnuť aj po balzamoch s trblietkami a leskom, ktoré tiež pôsobia ošetrujúco.

Starostlivosť o pleť v zime: Tipy na hydratáciu a ochranu

Starostlivosť o pleť nekončí s opadaním prvého lístia. Ak máte dobrý základ a pleť si oddýchne pred zimou, starostlivosť o ňu v zime bude jednoduchšia. Používajte hustejší denný krém s hydratačnou zložkou a UV ochranou. Obzvlášť, ak chodíte v zime na turistiku, skialp, či lyže. Keď je pokožka dobre hydratovaná a výživná, menej trpí pnutím a začervenaním v chladnom zimnom počasí. V krémoch uprednostnite zloženie bohaté na vitamín C, E a zinok.