Čo spôsobuje bradavice?

Čo spôsobuje bradavice?

Bradavice sú po akné druhým najčastejším kožným problémom. 

K tvorbe bradavíc môže prispieť oslabená imunita, ale aj mnoho ďalších faktorov.

Ako sa bradavice prenášajú a odkiaľ sa berú?

Bradavice sa prenášajú priamym kontaktom kože. Dostanú sa do podkožia v mieste, kde je naša koža oslabená – kde je rozmočená, prepotená, či inak narušená. Preto sa objavujú zväčša na rukách a nohách, ktorými sa najčastejšie dotýkame nákazlivých miest. Najviac sa s nimi stretávame pri bazénoch kúpalísk, vo verejných sprchách, saunách, šatniach športových zariadení alebo iných frekventovaných a vlhkých miestach,kde sa tiež často pohybujeme bosí. Liečba bradavíc nie je jednoduchá, ale tiež nie je nemožná.

Nie je bradavica ako bradavica 

Poznáme 5 hlavných typov bradavíc, ktoré sa líšia miestom svojho obvyklého výskytu, ako aj svojou odolnosťou. 

 • Pravá bradavica je zo všetkých typov najčastejšia. Je to sivý, na dotyk tvrdý výrastok, ktorý sa zvykne postupne zväčšovať. Najčastejšie sa vyskytuje u ľudí mladších ako 30 rokov. 
 • Plochá bradavica sa zasa najčastejšie vyskytuje u detí. Ide o ružové výrastky vyskytujúce sa vo väčšom množstve a prenášajú sa rozškriabaním. 
 • Nitkovitá bradavica sa nachádza v miestach, kde máme najjemnejšiu kožu, najčastejšie v okolí očí, úst a na krku. Ide o drobné, výrazne úzke a vystupujúce výrastky kože, ktoré vďaka svojmu tvaru veľmi často strhneme, čím podporujeme ich ďalšie šírenie.
 • Plantárna bradavica sa vyskytuje na chodidlách tam, kde na ne vyvíjame pri chôdzi najväčší tlak. Majú kruhovitý tvar, ohraničený bielym prstencom. čím je táto bradavica staršia a väčšia, tým viac bolí. Je tiež veľmi odolná voči liečbe. 
 • Genitálne bradavice (kondylómy) sú jedným z najčastejších pohlavne prenosných ochorení. Prenášajú sa pohlavným stykom a zo sliznice na sliznicu. 

Čo pomáha na bradavice?

Ak objavíte bradavicu včas a nedáte jej šancu k väčšiemu šíreniu, môžete sa jej zbaviť aj doma. Existuje na to niekoľko spôsobov. Dá sa zmraziť tekutým dusíkom alebo naleptať kyselinou, pričom však treba chrániť zdravú kožu okolo bradavice napríklad vazelínou.  Alebo tiež môžete vyskúšať jeden z “babičkiných receptov”, ktoré sú prírodné a svojimi vysokými antiseptickými vlastnosťami účinne proti bradaviciam bojujú. Sú to napríklad: 

 • šťava z púpavy,
 • lastovičník alebo tinktúra z neho,
 • propolis zmiešaný s medom, 
 • citrón alebo jablčný ocot, 
 • ricínový olej,
 • nimbový olej,
 • cesnak. 

Aplikujte tieto prípravky 2-3-krát denne priamo na mieste pomocou vatičky alebo pomocou náplasti nechajte pôsobiť po väčšinu dňa. Účinok sa zväčša dostaví do jedného týždňa. Avšak tiež si treba dať pozor, aby sa prípravky zbytočne neaplikovali na zdravú kožu, ktorá môže byť citlivejšia než samotná bradavica. 

Prevencia vzniku bradavíc

Niekedy sa nákaze nevyhnete, najmä ak navštevujete miesta, kde sú prezúvky zakázané z iných zdravotnyćh dôvodov ako napr. v saunach. No všade tam, kde je to možné, teda v aquaparkoch, šatniach a podobne noste vždy prezuvky. 

Bradavice a ich šírenie je veľmi úzko spojené aj s imunitným systémom. Preto ho neváhajte posilňovať aj doplnkami stravy, ako Glukán Imunita, čaj Komplet alebo šťava z Aloe vera.