Ako znížiť riziko dny: 6 praktických krokov

Ako znížiť riziko dny: 6 praktických krokov

Bojíte sa, že vám dna obráti celý život? Pri problémoch s touto chorobou existuje niekoľko šikovných krokov, ktoré vám môžu pomôcť znížiť riziko rozvoja dny a dnavých záchvatov. Chcete ich poznať? Tak poďme na to.

1. Jedálny lístok bez purínov

Pokiaľ máte radi mäso, čokoládu alebo pivo, bude to bolieť. Jedálniček plný purínov je pre vás veľkou hrozbou. A práve to sú potraviny s ich vysokým obsahom. Puríny sú bežnou súčasťou každej potraviny, preto musíte vedieť, aký druh stravy, čo obsahuje. Váš jedálny lístok musí byť vašou kľúčovou doménou a odporúča sa diéta pri dne.

2. Chudnite s rozumom

Prenášanie ťažkej váhy nebolí len vaše kĺby, ale môže dokonca zvýšiť riziko dnavých záchvatov. Obezita s vašim telom robí to, že je odolnejšie voči inzulínu. Telo nevie inzulín správne používať na odstránenie cukru v krvi. Tento “inzulínový” stav zvyšuje hladinu kyseliny močovej, čo je príčina dny.

Musíte si, ale dávať pozor. Žiaden extrém nie je dobrý. Preto chudnite pomaly, systematicky a rozumne. Rapídne a rýchle chudnutie tiež zvyšuje riziko dnavých záchvatov.

3. Hýbte sa a cvičte

Pravidelný pohyb je ďalší krok, s ktorým sa vyhnete dnavým záchvatom. Cvičenie vám pomôže udržať si nielen zdravú váhu, ale tiež môže udržať nízku hladinu kyseliny močovej. To tvrdí štúdia, ktorej sa zúčastnilo 228 mužov. Tí, ktorí bežali denne znížili riziko dny o 50%. Sčasti to súvisí aj s nižšou váhou.

4. Nezabúdajte na pitný režim

Pite primerané množstvo vody, s ktorou sa vám podarí odstrániť prebytočnú kyselinu močovú z krvi. Nápojový lístok si spestrite čajom alebo čerstvou šťavou. Odporúčame bylinkový čaj na dnu, s ktorým si postrážite pitný režim a k tomu prispejete k zníženiu rizika dny a dnavých záchvatov.

Na hydratáciu svojho tela dbajte ešte viac, ak cvičíte. Pri tréningoch vylúči vaše telo veľa vody cez pot, a tento “vodný dlh” musíte telu vrátiť.

5. S alkoholom na minimum

Ak sa dá, zabudnite na alkohol. Ak nie, tak skutočne iba príležitostne. Alkohol je spúšťačom dny. Dôvod? Telo uprednostní vylučovanie alkoholu pred vylučovaním kyseliny močovej. Tá sa potom hromadí a vytvára kryštály.

V tom čase už nastupuje dnavý záchvat. Vedecke poznatky hovoria o tom, ako už dva nápoje denne (pivo, víno alebo iný alkohol) zvyšuje riziko dnavých záchvatov až o 36%. Pri troch až štyroch nápojoch riziko prekročí 51%. Stojí to za to?

6. Sila vitamínu C

Vitamín C nepoužívajte iba pri chrípke a nachladnutí. Vyskúšajte ho aj pri dne. Niektoré výskumy ukázali, že vitamín C pomáha obličkám vylučovať viac kyseliny močovej v moči. Doplnok vitamínu C tak môže pomôcť predchádzať dnavým záchvatom. Musíme, ale upozorniť, že výskum účinnosti vitamínu C pri dne je ešte stále nový. Žiada si viac vedeckého skúmania pred tým ako sa urobia konečné závery.

Chcete viac užitočných informácií o dne? Kliknite tu

Ruženka

Denno-denne sa vŕtam v hľadaní odpovedí na otázky o zdraví. Nemyslím si, že je dôvod si to nechať pre seba 🙂 Preto sa so všetkými zaujímavosťami a informáciami delím v každom texte, v každom článku.
Ruženka

Written by Ruženka View all posts by this author →

Denno-denne sa vŕtam v hľadaní odpovedí na otázky o zdraví. Nemyslím si, že je dôvod si to nechať pre seba :) Preto sa so všetkými zaujímavosťami a informáciami delím v každom texte, v každom článku.