Varixy – 5 receptov ako na ne

Varixy – 5 receptov ako na ne

Kŕčové žily – varixy vznikajú, keď začnú zlyhávať žilové chlopne. Prestávajú byť schopné zabrániť spätnému toku krvi, krv je pretlačená do povrchovej žilovej siete  a hromadí sa v žilách nôh. U niektorých ľudí môžu varixy spôsobiť nepríjemnú bolesť a nepohodlie. Boj s kŕčovými žilami býva často zdĺhavý a náročný. Existujú ale recepty, ktoré dokážu varixy zlepšiť. 

1. Cvičenie

Pravidelné cvičenie podporuje lepší krvný obeh v nohách, čo má za následok lepší priechod krvi v cievach. Cvičenie tiež pomáha znížiť krvný tlak, čo je ďalším faktorom, ktorý je prospešný v boji s varixami.

Cvičiť môžete pokojne aj doma, známym bicyklovaním vo vzduchu, ktorý skombinujte s pozíciou vyložených nôh. Na kŕčové žily je dobré zaradiť do svojej rutiny aj minimálne polhodinové prechádzky.

Ak sa pýtate čo je dobré na kŕčové žily, určite skúste športy ako

 • plávanie
 • chôdza
 • jazda na bicykli
 • jóga

2. Rastlinné extrakty a bylinky

Z prieskumnej štúdie z roku 2006 vyplýva, že extrakt z pagaštanu konského môže pomôcť znížiť bolesť nôh a ťažkosti spôsobené vznikom kŕčových žíl.

Ďalšia štúdia pri otázke: “Čo je dobré na kŕčové žily?” preukázala, že na varixy blahodárne pôsobí  aj extrakt z borovice. Ten môže znížiť opuch nôh a tak uľaviť od tlaku.

Prírodné maste a extrakty z bylín, by tak mali byť pri boji s kŕčovými žilami prvou voľbou.

3. Kompresné pančuchy

Kompresné pančuchy sú dostupné vo väčšine lekární a môžu pomôcť pri tlaku na nohy. Kompresné pančuchy pomáhajú svalom a žilám vytláčať krv smerom k srdcu.

Štúdia z roku 2018 zistila, že ľudia, ktorí používali kompresné podkolienky počas jedného týždňa, hlásili zníženie bolesti a bolesti spojené s kŕčovými žilami.

4. Zmena v stravovaní

Slané potraviny alebo potraviny bohaté na sodík môžu spôsobiť, že telo zadržiava vodu. Takéto potraviny by ste preto pri problémoch s varixami mali vylúčiť. Nahraďte ich takými, ktoré majú vysoký obsah draslíka:

 • mandle a pistáciové orechy
 • šošovica a biela fazuľa
 • zemiaky
 • listová zelenina
 • ryby, ako napríklad losos a tuniak

Vhodné je tiež doplniť stravu o vlákninu, ako napríklad:

 • orechy, semená a strukoviny
 • ovos, pšenica a ľanové semiačka
 • celozrnné potraviny

Pri problémoch s varixami je tiež nutné udržiavať si optimálnu váhu. Tú si môžete udržať aj varením z prírodných olejov ako napríklad kokosový olej. S ním navaríte jedlá s menším obsahom kalórii a dokonca ho môžu používať aj ľudia s cukrovkou, pretože nepotrebuje pri vstrebávaní inzulín.

5. Kŕčové žily – čas na zmenu šatníka

Nosenie tesných a priliehajúcich odevov môže obmedziť prietok krvi. Preto pri problémoch s varixami nie je vhodné nosiť ich. Čo je dobré na varixy pokiaľ ide o oblečenie sú voľné kúsky, ktoré neobmedzujú prívod krvi do spodnej časti tela.

Nosenie nízkych topánok namiesto vysokých podpätkov môže tiež pomôcť pri varixoch v nohách.

Nenechajte sa poraziť varixami! Stačí vedieť, čo je dobré na kŕčové žily a starostlivosť o svoje nohy zvládnete aj doma.

Miška

Som veselý človek, ktorý miluje písanie. Je mojou vášňou, mojim hobby a som vďačná za to, že je písanie aj mojou prácou. Teším sa, keď vidím, že svojimi textami dokážem osloviť či priniesť nové informácie.
Miška

Written by Miška View all posts by this author →

Som veselý človek, ktorý miluje písanie. Je mojou vášňou, mojim hobby a som vďačná za to, že je písanie aj mojou prácou. Teším sa, keď vidím, že svojimi textami dokážem osloviť či priniesť nové informácie.