Ako sa chrániť pred chrípkou

Ako sa chrániť pred chrípkou

Tipy ako predísť ochoreniu chrípky

Chrípka, infekčné ochorenie, ktoré sa rýchlo šíri a jeho príznaky sú veľmi nepríjemné. Horúčka, zápal horných dýchacích ciest, nádcha, bolesť hlavy, svalov, únava a zimnica patria k najbežnejším príznakom chrípky. Zaujímavé je, že keď už chrípku máme tak ju neliečime. Áno čítate správne. Chrípka sa nelieči, len sa zmierňujú príznaky. Odporúčajú sa lieky, avšak tie môžu mať rôzne nežiadúce účinky. Okrem toho ak patríte k tým, ktorí si zbytočne nechcú liekmi zanášať lymfatický systém, je kopec spôsobov domácej liečby. Ideálne ale je ak sa chrípke jednoducho vyhneme.

Spôsoby ako sa vyhnúť chrípke

Vyhnúť sa jej môžeme rôznymi spôsobmi. V prvom rade musíme zredukovať riziko nákazy. Nezabúdajte na umývanie rúk a nezaškodí ak to budete robiť častejšie. Takisto je vhodné v období chrípok mať pri sebe dezinfekčný gél pre prípad, kedy by ste nemali prístup k vode a mydlu. Mali by ste doma častejšie vetrať a udržiavať čistotu. Snažte sa odstrániť nákazlivý materiál, ako napríklad použité vreckovky. Samozrejme jedným z našich hlavných ochrancov je naša imunita, ktorú je potrebné udržiavať.

Vitamíny a posilnenie imunity

Dostatočný príjem vitamínu C nám zabezpečí jej lepšie fungovanie. K potravinám s jeho vysokým obsahom patrí brokolica, paprika, čierne ríbezle, ale aj pomaranče uhorky a mrkva. Pri zabezpečení silnej imunity treba dbať na to aby sme mali v dobrom stave naše črevá a črevnú mikroflóru, v ktorých sa nachádza až 70% našej imunity. Preto je potrebné zvýšiť príjem vlákniny(rozpustnej, nerozpustnej), ktorá nám bude čistiť črevá. Hlavnými zdrojmi rozpustnej vlákniny sú ovocie a zelenina ako napríklad: banány, mrkva, citrusy, kapusta, jablká alebo hrušky.

Vitamín_C

Nerozpustná vláknina sa nachádza hlavne v obilninách, celozrnných potravinách, ovsených vločkách a v orechoch. Dôležitým faktorom posilnenia imunity je tiež optimálne množstvo tuku. Ak je množstvo tuku príliš nízke, nemajú sa v čom rozpustiť potrebné vitamíny ako A,D,E a K. Na druhej strane, ak je množstvo tuku príliš vysoké, telo nedokáže vitamíny z tuku prijať.

Najdôležitejšie je vyhýbať sa samotným zdrojom nákazy. Ak vidíte niekoho vo vašom okolí, kto by vás potenciálne mohol nakaziť, určite si pri debate s ním udržujte rozumný odstup.

Autor článku:  Stanislava Glodžáková

Pavol

Záujem a starosť o seba a o iných ma naučili hľadieť na zdravie inak - s úctou a primeranou vážnosťou. V prírodnej medicíne (hlavne v bylinkárstve - štúdiu a použití liečivých rastlín) som našiel múdrosť, s akou sa dá hľadieť na prírodu a bohatstvo jej darov.
Pavol

Written by Pavol View all posts by this author →

Záujem a starosť o seba a o iných ma naučili hľadieť na zdravie inak - s úctou a primeranou vážnosťou. V prírodnej medicíne (hlavne v bylinkárstve - štúdiu a použití liečivých rastlín) som našiel múdrosť, s akou sa dá hľadieť na prírodu a bohatstvo jej darov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *